Jak wstawić plik SWF (Flash) do artykułu w Joomla

31 lip 2009

ikonka swfAnimacje Flash są obecnie powszechnie używane do urozmaicenia stron internetowych i wzbogacenia ich o ciekawe funkcje. Również witryny stworzone za pomocą systemu Joomla! mogą zawierać obiekty Flash, jednak ich wstawianie do treści artykułu okazuje się czasem niemożliwe. Jak temu zaradzić, pokazujemy w tym artykule.

Pliki Flash (SWF) można umieścić w artykule na dwa sposoby, podobnie jak film z YouTube, czyli wprowadzając odpowiedni kod bezpośrednio do źródła strony, lub (jeśli korzysta się z edytora TinyMCE) po kliknięciu na ikonkę symbolizującą kliszę filmową (obok żółtej buźki z uśmieszkiem) – wtedy Joomla generuje odpowiedni kod.

Ikona wstawiania obiektu Flash

Ręczne wstawienie kodu wymaga wejścia do źródła strony (ikona HTML na lewo od lornetki) i wprowadzenia odpowiedniego kodu.

Kod ten może wyglądać w następujący sposób:

<OBJECT classid=”CLSID:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000″ codebase=”http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0″ id=”moj_flash” width=”200″ height=”100″>
<PARAM name=”movie” value=”plik.swf”>
<PARAM name=”bgcolor” value=”#000000″>
<EMBED name=”moj_flash” src=”plik.swf” bgcolor=”#000000″ width=”200″ height=”100″ type=”application/x-shockwave-flash” pluginspage=”http://www.macromedia.com/go/getflashplayer”>
</EMBED>
</OBJECT>

przy czym należy odpowiednio zmienić nazwy pliku i jego wymiary oraz ewentualnie ścieżkę dostępu do niego – w tym przypadku plik.swf leży w głównym katalogu serwisu.

Jeśli okaże się, że po wstawieniu pliku SWF w jeden czy drugi sposób na stronie nic się nie wyświetla, oznacza to, że Joomla przefiltrowała wstawiony kod i usunęła z niego znaczniki (w tym OBJECT i EMBED), które znajdują się na jej wewnętrznej czarnej liście. Filtrowanie niektórych znaczników ma zapobiegać włamywaniu się na stronę. Jest to więc funkcja jak najbardziej sensowna, ale czasem utrudniająca życie.

To zachowanie systemu Joomla można zmienić wchodząc do menu „Artykuły – wszystkie”, i tam do „Preferencji” (ikonka obok ikony Pomocy).

Preferencje artykułów

Na dole listy z parametrami znajdują się Opcje filtrowania. Tam w Filtr grup należy zaznaczyć Powszechny Witryna, a w Filtr typów włączyć opcję Czarna lista (Standardowa), przewinąć stronkę do góry i zapisać tak zmienione preferencje.

Preferencje artykułów

Od tej pory wstawianie plików swf powinno działać bezproblemowo. Po kliknięciu na ikonkę taśmy filmowej pojawia się okno wstawiania obiektu Flash, gdzie trzeba wprowadzić nazwę pliku oraz jego wymiary i zapisać artykuł. Po zapisaniu jest on widoczny zarówno w oknie edytora (jako obiekt Flash), jak i na stronie.

Plik Flash (SWF) w artykule Joomla

8 odpowiedzi to “Jak wstawić plik SWF (Flash) do artykułu w Joomla”

 1. yanek pisze:

  u mnie nie jest widoczny ten przycisk nawet gdy przełączę edytor na „rozszerzone”. Korzystam z Joomla 1.5.14

 2. szkoj pisze:

  hm nom wlasnie u mnie tez :(

 3. googlowicz pisze:

  „..nie jest widoczny ten przycisk…? Korzystam z Joomla 1.5.13
  wiąże się to z prawami dostępu?

 4. gh pisze:

  Zdaje się, że jest to jakiś błąd w edytorze TinyMCE. Proponuję zainstalować update Joomli do najnowszej wersji (co zresztą powinno się robić zawsze ze względu na poprawki dotyczące bezpieczeństwa).

 5. Tonks pisze:

  Nawet po dokonaniu w/w zmian gubi EMBED. Bez sensu. Jedno jest pewne na hyperphp.com i w joomla 1.5.21 nie działa.
  Za cholerę nie mogę wstawić *.swf w artykuł i na domiar nikt sensownie nie umie mi doradzić nawet na forum joomla.

 6. tutoria.pl pisze:

  Wg mnie nie ma chyba czego doradzać, bo chyba ty coś robisz źle. Zainstalowałem na szybko Joomlę, standardowo dostępną na hyperphp.com (w tym momencie 1.5.20) – i co? I wstawianie swf DZIAŁA bez najmniejszego problemu! Jedyna zmiana, jaką wykonałem w instalacji Joomli, to Extensions -> Plugin Manager -> klik na „Editor – Tiny MCE” i z prawej strony pojawiają się opcje edytora, w których zmieniłem pierwszy parametr „Functionality” na Extended, żeby pojawiło się więcej przycisków w tym edytorze. Po zapisaniu i przejściu do artykułu normalnie przyciskiem z symbolem taśmy filmowej wstawiłem plik swf.

 7. galileo pisze:

  @tutoria.pl
  Masz całkowitą rację, szukałem tego info, dzięki.

 8. zaba600 pisze:

  U mnie hula na tym
  http://extensions.joomla.org/extensions/multimedia/multimedia-players/video-players-a-gallery/812

Komentarz